- Štítky blogu

Jak vybrat správný brousek
Brousky americké firmy Chefschoice se staly za dobu skoro 40-letého vývoje a prodeje fenoménem v gastronomii po celém světě. Máme radost z toho, že naši klienti píší kladné recenze a že jsou s těmito pomocníky v kuchyni nadmíru spokojení. Existuje ale nepřeberné množství typů brusičů a jak se v nich tedy vyznat?
Trochu vám to usnadníme a popíšeme ty nejdůležitější rozdíly.
Na jaký typ nože budete brousek používat?
Evropské nože - nejrozšířenější nože, které máte doma v kuchyni, na chalupě, v provozech restaurací, hotelech. Jsou to běžné nože kuchařské, univerzální, vykošťovací, na pečivo, nože na ovoce a zeleninu, atd. Jsou to zkrátka takové nože, které jsou broušeny od výrobce pod úhlem 20 stupňů.
Těmto nožům vyhovují brousky typu.
CC-270, CC-312, CC-320, CC-120, CC-130, CC-2000, CC-2100-(dle modulu)
U všech typů brousků, které jsem jmenoval, je možnost vyměnit kotouče, po jejich životnosti za nové, u dvou posledních typů CC-2000 a CC-2100 se mění celý modul.
Rozebereme tedy několik nejprodávanějších typů
Model CC-270 - jeden z nejprodávanějších typů brousků, vhodných do každé domácnosti. Velká výhoda je menší rozměr, přesné navádění úhlu nože během broušení a hybridní systém(jedna fáze broušení bez spuštění brusky)
Model CC-120- je z naší nabídky TOP brousek, který má 3 fáze broušení a všechny fáze jsou variabilní. Každá z jednotlivých fází obsahuje dva kotouče pro levou a pravou stranu broušení. Brousek umí tedy vyrobit 3 odlišné fasety(TRIZOR), které jsou v různých úhlech a tím se vytvoří obloukovitá hrana, která vydrží déle, než je běžné na bruskách konkurence.
Model CC-130 - je podobný, má stejný motor, kotouče jak brousek CC-120, ale liší se druhou fází broušení. Tato fáze oproti CC-120 je statická. V druhé fázi se nachází speciální ocel, která vytváří povrch s mikrovroubkováním. Navíc brousek Chefchoice CC-130 vytváří 2 odlišné fasety umístěné v různých úhlech, které tvoří déle trvající obloukovitou hranu. tzv. DIZOR
Přesná uhlová vodítka u obou modelů vám zabezpečí přesný pohyb nože a hlavně komfort a rychlost při broušení nože. Oba zvládají nabrousit i zoubkované nože na chleba.
Asijské nože
Nože broušené od výrobce pod úhlem 15 stupňů. Jedná se o nože typu SANTOKU,NAKIRI, nebo např. DEBA. Nejběžnější nůž asijského typu je bezesporu SANTOKU, je vlastně obdobou evropského univerzálního nože a označuje se jako japonský nůž šefkuchaře.
Na tyto nože potřebujeme ale brusku, která zvládá brousit pod úhlem 15 stupňů.
CC-316 - Dvoustupňové diamantové ostření pro silnější hrany a rychlejší výsledky, přesná vodítka ostří pod úhlem 15 stupňů.
CC-15XV - Dalo by se napsat, že se jedná prakticky o totožný brousek jako je CC-120, ale na asijský způsob broušení pod úhlem 15 stupňů
CC-1520 - Je dobrá volba pro ty, kteří mají v šuplíku nože evropské, ale i asijské. Má taktéž 2 odlišné fasety umístěné v různých úhlech, které tvoří déle trvající obloukovitou hranu. Je tedy univerzálnější. Ovšem ale jen pro dvě fáze broušení pro evropský a dvě fáze pro asijský, neboli japonský nůž.
Kotouče lze měnit i u těchto všech typů brusiču asijského typu a na všechny typy brusičů jsou kotouče běžně skladem.